Jak si v krizi poradit s drahotou? Nabízíme 5 rad

Telefon
+420 602 543 222 Volejte zdarma 7:00 - 15:30

Nedá se tomu uniknout. Obrovská inflace už zasáhla prakticky všechna odvětví. Nejdříve zdražily energie a doprava, ruku v ruce s tím astronomicky narostly i ceny potravin a dalších komodit, logicky i služeb. Že se váš zaměstnavatel nemá k tomu, aby zvýšil i vaši mzdu? Nejste sami. Reálně tak většina z nás v letošním roce zchudla. Co s tím? Nabízíme rady, jak proplout současnou krizí, aniž byste skončili v nesplatitelných dluzích.

Jak si v krizi poradit s drahotou? Nabízíme 5 rad

1. Přemýšlejte nad tím, co kupujete

Znáte tu situaci, kdy do nákupního vozíku bezmyšlenkovitě házíte jednu potravinu za druhou a doma se vám pak potraviny záhadně kazí? Že to není váš případ? Zamyslete se ještě jednou. Češi sice patří v plýtvání potravinami pod průměr Evropy, přesto průměrný Čech vyhodí do popelnice až 56 kilogramů jídla ročně. Zkrátka kupujeme zbytečně to, co nemáme šanci sníst.

Přitom pomoci překonat zajeté nákupní chování vám pomůže jen trocha plánování. Vezměte papír a tužku a napište si seznam. V obchodě pak nakupujte pouze věci, které jste si napsali. Že je zrovna v akci kilo eidamu? No a co. Vždyť ho stejně nemáte moc rádi. Slevy si raději procházejte v letácích dopředu, následně z nich vybírejte pouze to, co skutečně potřebujete.

 

2. Slevy, akce a kupóny 

Když už jsme nakousli ty slevy… Obchodníci u celé řady produktů zvýšili marže daleko nad vlastní zvýšené náklady. Snaží se tím chránit před možnými výpadky v prodeji kvůli nastupující krizi. Jenže to logicky snižuje zájem zákazníků. Skrz různé akce si tak marži zase snižují na přijatelnou mez.

To ale neznamená, že musíte nutně kupovat jen to nejlevnější zboží. Chce to zase jen trochu plánování. Využijte třeba věrnostních akcí, které nabízí většina obchodníků. Ať už se jedná o aplikace v mobilním telefonu, nebo přihlášení k odběru slevových e-mailů. Mimochodem, věděli jste, že některé banky vám při platbě kartou vrátí až několik procent z ceny nákupu? Stačí tuto funkci zapnout v internetovém bankovnictví.

 

3. Pozor na spotřebiče

Přestože divoce rostoucí ceny energií poněkud uklidnil vládní strop, faktura za elektřinu i tak zabolí. Napomíná vás vaše polovička neustále, abyste po sobě zhasínali? Až se zase bude čertit, můžete ho uklidnit. Na několika světlech v domě rozhodně neušetříte. Pokud nepatříte k absolutnímu minimu lidí, kteří mají doma staré a dnes už zakázané žárovky, svícení vás stojí přinejhorším desetikoruny měsíčně. Elektřinu nejvíc spotřebují bílé spotřebiče (i kdyby nebyly doopravdy bílé). Ve většině domácností je to lednička, pračka či sušička.

Šetřit s nimi přitom můžete jednoduše. Ledničku s mrazákem udržujte čisté, bez námrazy a pokud možno plné. Prázdné totiž víc “žerou”. Většina moderních praček si zase poradí i se zaneřáděným oblečením na nižší teploty. A právě topná spirála v nich spotřebuje energie nejvíc (nikoliv samotné otáčení bubnu). Pokud máte skutečně hluboko do kapsy, vypněte sušičku a prádlo raději pověste. Pokud máte finanční rezervu, zainvestujte třeba do solárních panelů, zateplení nebo vodního čerpadla.

 

4. Cestujte za levným 

Nedokážete se ani v krizi zříci pravidelné dovolené? V pořádku. Odpočinek je potřeba. Tato rada vás možná překvapí, ale dovolenou si raději naplánujte do zahraničí. Ceny potravin i některých služeb u nás už jsou vyšší než ve většině evropských zemí, natož za hranicemi kontinentu. I tam už inflace zaúřadovala, většinou ale ani z půlky tak silně jako u nás.

Ve Španělsku či v Itálii vás tak ubytování i jídlo může přijít paradoxně na lepší cenu, než když se s rodinou vydáte do Krkonoš. A pokud jste třeba jen dva, i letenky vás budou stát méně než cesta autem přes půl republiky. Nelekejte se ani zemí, které mají nezaslouženě špatnou pověst. Taková Albánie se od 90. let dost změnila. Moře má teplejší než Chorvatsko a služby tam stojí zlomek našich cen. 

 

5. Svěřte se odborníkům

Možná jste se dostali do takových finančních problémů, že vás předchozí, byť dobře míněné, rady nevytrhnou. Není se za co stydět. Doba je těžká a takových případů bude jen přibývat. Neotálejte ale s žádostí o pomocnou ruku. Pokud si nenecháte odborně pomoci včas, může být za pár měsíců na rady pozdě.

Nezvládáte splácet hypotéku? Nezavírejte oči. Banky si vždy vymůžou peníze, které jim náleží. Třeba my v Relivu umíme tuto situaci řešit na míru! Dluhy za vás zaplatíme a narozdíl od banky vás přitom nepřipravíme o střechu nad hlavou. Jak je to možné? Přečtěte si tady nebo nám rovnou zavolejte a my vám vše potřebné vysvětlíme.