Soláry na střeše bytovky pomůžou vyřešit cenu elektřiny. Zatím to má háček

Telefon
+420 774 482 383 Volejte zdarma 7:00 - 15:30

Jistě jste si toho už všimli. Energetická krize nahnala strach i jinak bohatým lidem a na střechách rodinných domů začaly růst solární panely jako příslovečné houby po dešti. Ceny vystřelené mimo představitelnou realitu ale donutily zamyslet se i zbytek Česka - ty, kteří bydlí v 2kk na kraji města. Patříte mezi ně? Pak vězte, že to s vlastní elektrárnou není tak jednoduché.

Soláry na střeše bytovky pomůžou vyřešit cenu elektřiny. Zatím to má háček

Elektřině ze slunce zatím brání překážky

Počet nově připojených solárních elektráren na střechách bytových domů se letos počítal na nižší desítky. A má to svůj důvod. Celý proces nahlášení a následné distribuce je totiž velmi složitý. Prakticky fotovoltaika na střeše znamená, že každý byt musí mít své vlastní extra měřící zařízení jen na elektřinu ze slunce. Plus původní spotřební “hodiny”. Obyvatelé bytovek navíc mají mnohem omezenější možnost vyměnit dodavatele elektřiny. Což je obzvlášť nepříjemné teď, když jsou mezi dodavateli velké cenové rozdíly. 

Začněte šetřit už od nového roku

Od ledna má začít platit vyhláška, která celý proces značně zjednoduší. Podružné měření se stane minulostí. Spolu se sousedy si můžete dohodnout klíč, podle kterého se bude spotřeba elektřiny v celém domě počítat. Podobně, jako se například už teď rozpočítávají platby za topení (podle výměry bytu, počtu obyvatel domácnosti a tak dále). 

 

V Relivu radíme: začněte řešit solární energii co nejdříve. Čekací lhůty jsou dlouhé a nikdo neví, jak bude vypadat situace na trhu s elektřinou třeba za rok.

 

Příklady táhnou

Představte si typickou situaci. Bydlíte v 3 pokojovém bytě a vaše spotřeba je 2 MWh ročně. Vaše společenství vlastníků se domluví a nechá na střeše vybudovat malou fotovoltaickou elektrárnu. Na vás podle dohody připadne roční odběr 1 MWh ze sluneční energie. Zbývá tedy 1 MWh, kterou budete odebírat z klasické rozvodné sítě a pouze za ni dodavateli elektřiny zaplatíte. Ušetříte taky na platbách za distribuci, která se doteď počítala i u solární elektřiny.

Odpadne byrokracie

Další velkou výhodou bude, že zmizí nutnost pořizovat si licenci na provoz fotovoltaické elektrárny. Respektive zvýší se limity pro licenční povinnost. Zatím platí, že licenci musí mít každá elektrárna s výkonem 10 kW a vyšším. A to je pro bytový dům opravdu málo. Nově to bude 4x tolik. Tedy 40 kW. Přitom žádost o licenci, její posuzování úřady, čekací doby, poplatky a další nepříjemné součásti byrokracie jsou důvodem, který odradil většinu obyvatel bytových domů od přechodu na levnější a udržitelnou energii. 

 

Jak na to? Jednoduchý návod krok za krokem 

Stačí se domluvit ve Společenství vlastníků nebo družstvu, poptat jednu z desítek firem, které se instalacím solárních panelů věnují, nastavit si pravidla pro distribuci elektřiny uvnitř domu a zaregistrovat elektrárnu u distributora. A můžete začít šetřit. A ne zrovna málo. Při současných cenách elektřiny, byť zastropovaných státem, klidně i polovinu ceny. Investice do elektrárny na střeše bytovky se pohybuje od jednoho do dvou milionů korun, záleží na velikosti budovy. Čím víc bytů má váš dům, tím rychleji se vklad vrátí. Dotace od státu pak zaplatí až třetinu celé elektrárny. Modelový příklad úspor i s dotací:

Potýkáte se s cenami elektřiny? Víte, že další fakturu už zkrátka nezaplatíte? Nejste na to sami. Umíme vám pomoci i s plánováním celé solární elektrárny. Zavolejte nebo napište do Reliva a my vám pomůžeme.

Začněte nanovo s Relivem.