11 tipů, jak si Vánoce užít a zároveň ušetřit

Telefon
+420 602 543 222 Volejte zdarma 7:00 - 15:30

Na vánoční dárky a přípravy s nimi spojené si půjčuje každý osmý Čech. V průměru pak splácí 15 měsíců. To znamená, že ani letošní Vánoce nemá vyrovnané ty loňské. Jde to i jinak? Kromě pečlivého výběru dárků přemýšlejte i nad tím, s kým si je skutečně nadělit nebo jak chytře vyřešit výzdobu a sváteční tabuli.

11 tipů, jak si Vánoce užít a zároveň ušetřit

1. Plánujete a nakupujte celý rok

Pořízení nové pračky, když stará vypoví službu, nebo pokažené auto – takové výdaje se plánují těžko. Vánoce ale mají své místo v kalendáři pevně dané. Díky tomu můžete výdaje s nimi spojené plánovat dostatečně předem. Vsaďte na „prasátkovou metodu“ a během roku si odkládejte každou dvaceti nebo padesátikorunu stranou. Ulehčíte peněžence i předvánočnímu stresu. Nebo nakupujte v průběhu celého roku. Vaše dítě už dlouho touží po konkrétní stavebnici a vy na ni narazíte v akční nabídce už v létě? Pořiďte ji rovnou a schovejte na Vánoce, výdaje se tak lépe rozloží v čase.

2. Srovnávejte ceny dárků

Neutrácejte za dárky víc než musíte. Stejné zboží pořídíte v různých obchodech za rozdílné ceny. Často se mohou lišit nejen o desítky, ale i stovky korun. Použijte cenové srovnávače jako je Heureka.cz. Pokud nakupujete na e-shopech, k ceně zboží nezapomeňte přičíst poštovné. Jeho placení se můžete vyhnout tak, že na jedné stránce nakoupíte víc dárků najednou.

3. Udělejte si vánoční seznam

Stanovte si rozpočet, který můžete na vánoční dárky vyčlenit, a sepište si seznam, kterého se striktně držte. Pomůže vám to nenechat se zlákat výhodnými slevami, které na vás v adventním čase útočí ze všech stran. Utrácení za maličkosti mimo plán totiž může udělat do vánočního rozpočtu pořádnou díru. Rozpočet stanovte nejen na dárky, ale i další výdaje spojené s Vánoci. Stromek, výzdoba, štědrovečerní tabule, cukroví nebo pohoštění pro návštěvy – i v tomto případě se jedná o nemalé částky. Přesto se vám nedaří šetřit? Přečtěte si návod, jak nežít od výplaty k výplatě.

4. Domluvte se na hodnotě dárků

Možná jste to někdy zažili. Nadělili jste někomu čaj a vy jste na oplátku dostali kuchyňského robota. Předem se svými blízkými proberte, kolik do dárků investujete a jestli si uděláte radost maličkostí nebo darem ve větší hodnotě. Sladěním očekávání se vyhnete nepříjemným pocitům na obou stranách. Dospělý určitě v klidu vezme fakt, že od vás letos může čekat maximálně knížku, a možná přivítá, že nemusí platit tisíce za vánoční dárek pro vás. 

5. Snižte počet obdarovaných

Další variantou, jak se o Vánocích nezruinovat, je omezit počet obdarovaných. Domluvte se, že dárky si budete dávat pouze s nejbližšími nebo jen vašim dětem. Ostatně, jak všichni víme, ty se na nadílku od ježíška těší ze všech nejvíc. S partnerem se můžete odměnit odpočinkem ve wellness a podobný formát slavení svátků můžete aplikovat i s přáteli. Namísto shánění dárků v klidu poseďte u společně připravené večeře a svařáku.

6. DIY dárky aneb darujte to nejcennější

Domácí kuchyně, bio kosmetika i dekorace jsou v kurzu. Potěšte své blízké pečeným čajem, vaječným koňakem, sušenkami, brusinkovou paštikou nebo třeba nakládanými hermelíny. Vše stylově zabalte. Uvidíte, že originálním dárkem sklidíte úspěch. Vyrobit můžete i svíčky, přírodní kosmetiku, šperky nebo třeba uplést šálu. Na internetu najdete spoustu inspirace. Velmi oblíbeným dárkem je i fotoalbum nebo kalendář s fotkami vaší rodiny a dětí. Vložíte tak do dárků kus sebe, projevíte opravdový zájem a svým blízkým věnujete to nejcennější, co máte. Svůj čas. 

7. Nakupujte ve slevách

Počkejte si na výprodeje, které začínají hned po svátcích 27. prosince. Namísto oblečení, u kterého je obtížné se trefit do správné velikosti i do vkusu, zvolte dárkové poukazy. Díky akcím si za ně po Vánocích obdarovaný nakoupí mnohem víc. Většina zboží je minimálně o 20 % levnější. Šťastní jsou také ti z vás, kteří stihli nakoupit v Black Friday. Původně americký nákupní svátek připadá na konec listopadu, přesněji na pátek po Dni díkůvzdání, a obchodníci si ho oblíbili i u nás. 

8. Když si půjčovat „musíte“

Pokud se bez půjčky neobejdete, obraťte se na seriózní bankovní společnost a pečlivě si přečtěte všechny podmínky. V případě, že budete dárek nakupovat na splátky, měli byste si do svého rozpočtu zahrnout cenu včetně přeplatku, který za úvěr zaplatíte. Potřebujete si půjčit jen nižší částku? Vhodnou formou může být kreditní karta. Ta má totiž po určitou dobu bezúročné období. Pokud klient do této doby peníze vrátí – například z lednové výplaty, žádný úrok mu nenaskakuje. Víc tipů, jak se nedostat do dluhové pasti, čtěte zde.

9. Inspirujte se přírodou

Vraťte se ze zimních procházek s kouskem lesa. S přírodními dekoracemi uděláte větší parádu než s těmi draze koupenými. Navíc vám budou připomínat příjemné chvíle strávené s vašimi blízkými. Větvičky, šišky, jmelí, kamínky nebo ořechy – všechny tyto drobnosti váš domov dokonale zútulní. I balení dárků můžete vzít tentokrát přírodně. Namísto nákladných dárkových tašek sáhněte po tom nejobyčejnějším hnědém balicím papíru a lýkovém provázku. Když do vázání zastrčíte kousek větviček, které vám zbydou z ořezávání vánočního stromku, bude každý balíček nejen krásně vypadat, ale i vonět.

10. S jídlem to nepřehánějte

Nejste jediní, koho váha po svátcích příliš nepochválí. Po Štěpánovi přepněte na lehčí jídelníček a uvařte si luštěniny, obiloviny nebo zeleninu, které šetří váš žlučník i peněženku. Namísto deseti druhů cukroví upečte jen jeden nejoblíbenější druh každého člena rodiny a v případě, že vám není kapr příliš po chuti, na tradicích zbytečně nelpěte. Milují vaše děti rybí prsty? Pak máte jasno. Stejně tak namísto exotického ovoce ozdobte vánoční tabuli jablky ze zahrady a vlašskými ořechy. 

11. Nezapomínejte na to nejdůležitější

Zkrátka a jednoduše, nedělejme si vánoční přípravy a nadcházející rok složitější než musíme. A mysleme na to, že Vánoce nejsou v prvé řadě o dárcích a prohýbajících se stolech, ale o tom, že jsme všichni spolu. Přejeme vám pohodové svátky plné radosti!