Co způsobilo extrémní ceny energií a jak na ně reagovat

Telefon
+420 602 543 222 Volejte zdarma 7:00 - 15:30

V loňském roce stoupla cena uhlí a zemního plynu. Určitě jste ohledně tohoto tématu slyšeli mnoho různých informací. Jak se v nich vyznat? Vysvětlíme vám, co se stalo a proč, a poradíme, jak na to můžete reagovat.

Co způsobilo extrémní ceny energií a jak na ně reagovat

Co se vlastně stalo

V roce 2021 se výrazně zvýšila cena uhlí a zemního plynu, což se promítlo do cen energií v celé Evropě. Za tím stojí omezení dodávek plynu z Ruska, růst cen emisních povolenek a dlouhá zima. Se situací také souvisí ekonomický růst a krach některých českých dodavatelů energií.

Co je příčinou růstu cen energií

• Omezení dodávek plynu z Ruska

Ruský energetický gigant Gazprom v loňském roce omezoval dodávky plynu do Evropy. Chtěl tím EU přimět, aby nebránila zprovoznění nového plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět plyn ze západní Sibiře pod Baltským mořem do Německa. Plynovod, který vyšel na 11 miliard dolarů, byl po 6 letech v září 2021 dokončen a zatím není v provozu. EU a Německo spatřují střet zájmů v tom, že Gazprom je jak majitelem a provozovatelem plynovodu, tak i budoucím dodavatelem plynu, což je v rozporu s evropskými antimonopolními zákony. Podle nich musí být síť a provoz odděleny.

• Růst cen emisních povolenek

Elektrárenské společnosti začaly v minulém roce přecházet na uhlí. To pro ně představuje ekonomičtější variantu než zemní plyn, který tolik podražil. Má to však jeden háček. Výroba elektřiny z uhlí produkuje dvojnásobné množství oxidu uhličitého než výroba ze zemního plynu, takže společnosti musely nakupovat víc emisních povolenek. Proto není až takovým překvapením, že cena povolenek dosáhla historického maxima. Agentura Reuters uvedla, že cena povolenek zřejmě brzy překročí symbolickou hranici 100 Eur. Od začátku roku 2021 se zvýšila už o víc než 200 procent.

• Dlouhá zima v roce 2021

Z dlouhodobého hlediska se zimy statisticky významně oteplují. Loni byla však situace jiná, zima se blížila tomu, co bylo v našich zeměpisných šířkách dříve normou. Nebyla ale ani tak tuhá jako především dlouhá – výrazněji se oteplilo až začátkem května. Proto se zásobníky plynu loni rychle vyprázdnily. Počasí mělo samozřejmě vliv i na množství slunečního svitu, větru a vody, což se promítlo v množství a ceně obnovitelných zdrojů energie.

• Ekonomický růst

Zvýšení ceny uhlí a celkové zvýšení cenové hladiny souvisí s ekonomickým růstem. Podle prognóz společnosti Deloitte může česká ekonomika očekávat dosažení předpandemické situace nejdříve na konci roku 2022. Přesto se světová, evropská i česká ekonomika po pandemii COVID-19 zotavila rychleji, než se původně předpokládalo.

• Krach dodavatelů energií

Markantní nárůst cen energií zaznamenala celá Evropa, ale u nás se situace bohužel setkala i s krachem některých dodavatelů. Ti spekulovali s cenami, protože pro své klienty nenakupovali dostatečné množství elektřiny předem. Spolehliví dodavatelé nakupují energii dopředu (nejčastěji na období 3 let), a tak mohou výhodné ceny udržet co nejdéle.

Jak na zvýšení cen energií reagovat

Ptáte se, jak se budou ceny energií vyvíjet v letošním roce? Začátkem roku jsou ceny stále velmi vysoké, ale můžeme očekávat, že budou postupně klesat. Pojďme se podívat na to, jak se k celé situaci můžeme postavit.

„V případě, že vám smlouva skončí, buďte aktivní a nebojte se vyjednat si výhodnější podmínky.“

• Srovnávejte si ceny & šetřete

Pokud si nejste jistí, zda je pro vás váš stávající dodavatel energií výhodný, projděte si nabídku konkurence. Existují různé srovnávače cen, doporučujeme například nezávislý kalkulátor cen energií TZB info. Zde po zadání svého PSČ, počtu členů domácnosti a rozlohy vaší nemovitosti najdete podmínky všech dostupných dodavatelů elektřiny a zemního plynu. Nicméně, ať už zůstanete u stávajícího dodavatele, nebo jej změníte, v této době platí staré české přísloví „Kdo šetří, má za tři“ víc než kdy jindy. Přečtěte si tipy, jak ušetřit nejen na energiích.

• Dejte si pozor na prolongace smluv

Prolongace smluv znamená automatické prodloužení smlouvy u stávajících zákazníků. V případě, že vám smlouva skončí, buďte aktivní a nebojte se vyjednat si výhodnější podmínky. Pokud to neuděláte, vaše společnost vám může naúčtovat nesrovnatelně vyšší ceny než nabízí novým zákazníkům. Domácnosti se tak mohou z roku na rok zvýšit platby za topení z 30 000 Kč na 200 000 Kč.

• Buďte ve střehu před podvodníky

V případě, že dostanete podezřele výhodnou nabídku, buďte ve střehu. Zvlášť v této době. Základní zásadou je nepodepisovat nic okamžitě, vše si v klidu projít, rozmyslet se a případně zkonzultovat s někým, kdo tomu rozumí. Zvlášť na pozoru se mějte před podomními prodejci, kteří se k lidem snaží dostat pod záminkou výměny elektroměru, vrácení přeplatku nebo kontroly smlouvy. Pokud se stane, že nevýhodnou smlouvu pod tlakem podepíšete, na nic nečekejte. Odstupte od smlouvy co nejdříve – energetický zákon to umožňuje až do 15 dnů od zahájení dodávky.

• Využívejte obnovitelné zdroje

Podle zprávy Evropské komise z listopadu 2021 předstihly obnovitelné zdroje energie v roce 2020 fosilní paliva coby hlavní zdroj výroby elektřiny. Tento trend bude nadále pokračovat. Větší využívání alternativních zdrojů energie jako je voda, vítr, biomasa, sluneční nebo geotermální energie hraje významnou roli v rámci naplňování Green Dealu, politické iniciativy Evropské komise, jejímž hlavním cílem je do roku 2050 v Evropě dosáhnout emisní neutrality.

Jak můžete alternativní zdroje energie využívat i vy? Jednou z možností je nechat si na střechu svého domu nainstalovat fotovoltaiku a využívat sluneční energii. Ta sice představuje počáteční výdaje, ale díky dotaci Nová zelená úsporám teď můžete ušetřit. Elektřina z vlastní výroby pokryje až 140 dní, což je více než třetina roku, planetě tak ročně ušetříte 6 tun oxidu uhličitého.

„Díky fotovoltaice pokryje elektřina z vlastní výroby až 140 dní, což je více než třetina roku, planetě tak ročně ušetříte 6 tun oxidu uhličitého.“

Slovníček pojmů

Antimonopolní zákon

Antimonopolní zákony brání vzniku monopolů (tj. situacím, kdy nabídku produktu zajišťuje jediná firma) a snaží se zajistit hospodářskou soutěž, která prospívá jak spotřebiteli, tak celé ekonomice.

Emisní povolenky

Povolenky představují povolení vypustit do ovzduší ekvivalent tuny oxidu uhličitého. Musí si je kupovat třeba elektrárny nebo teplárny, které vyrábějí elektřinu, resp. teplo za využití uhlí, neboť při jeho zpracování se do ovzduší oxid uhličitý pochopitelně uvolňuje.

Cenová spekulace

Ekonomický subjekt jedná tak, že cíleně těží z nárůstu nebo poklesu cen finančních instrumentů, typicky například akcií nebo v tomto případě komodit – energií.

Fotovoltaika

Jedná se o přeměnu slunečního záření na elektřinu na velkoplošných polovodičových fotodiodách, které se spojují do fotovoltaických celků.