Novoroční předsevzetí aneb jak ušetřit po Vánocích

Telefon
+420 602 543 222 Volejte zdarma 7:00 - 15:30

Odpočatí, ale finančně vyčerpaní. Po svátcích má většina z nás energie na rozdávání, což se však o penězích říci nedá. I proto jedno z pěti nejčastějších předsevzetí zní: „Začnu šetřit“. Jenže právě teď jsou dlouho očekávané slevy v plném proudu. Co s tím? Přinášíme vám jednoduchý recept – na nákupy vyrážejte výhradně se seznamem, nechtěné dárky vyměňte, odlehčete jídelníček a šetřete na energiích.

Novoroční předsevzetí aneb jak ušetřit po Vánocích

Stanovte si denní rozpočet

Spočítejte si své příjmy a výdaje a určete si přesný denní limit. Stanovte si jej reálně, abyste jej byli schopni dodržet. Budete mít dobrý pocit, když limitu některý den nedosáhnete. Za ušetřené peníze si můžete na konci měsíce udělat radost. Větší nákupy si spojte s nějakou událostí jako je třeba úspěšně složená zkouška, dokončený projekt v práci nebo generální úklid domácnosti. Odměna vám bude tento úspěch nebo splnění úkolu připomínat. Kromě výše uvedeného raději plaťte v hotovosti. Výdajem fyzických peněz si finanční obnos uvědomíte mnohem více, než když jen mávnete kartou nebo telefonem a „pípnete“.

Nenechte se zlákat slevami

Nakupování může přerůst v závislost a stát se stejně návykovým jako mlsání sladkostí či dokonce kouření. Na vině je hormon štěstí dopamin, který se při nakupování v lidském těle vylučuje. Ať už vyrážíte na nákup potravin nebo oblečení, napište si seznam a striktně se ho držte. Nezapomínejte ani na známou zásadu, že není moudré nakupovat s prázdným žaludkem. Velkým nákupním centrům se pokud možno vyhněte obloukem. Obchodníci lákají na 70% slevy, ale většina zboží je často za plné ceny. V případě, že rádi uplatňujete slevové kupóny, použijte je pouze na to, co opravdu potřebujete. Zpátky k dopaminu. Zkuste své tělo „přelstít“ jiným hormonem dobré nálady – serotoninem. Zacvičte si nebo si zahrajte na kytaru, která vám už dlouho leží bez povšimnutí v koutě.

Nevhodné dárky vyměňte nebo prodejte

Ne vždy se dárek trefí do vkusu nebo potřeb obdarovaného. Jak s nevhodným dárkem naložit? V případě nákupů na internetu můžete dárek bez udání důvodu vrátit do 14 dnů od převzetí zásilky. Čtrnáctidenní lhůta začíná běžet následující den po převzetí. Pokud je dárek z kamenného obchodu, kde si jej lze prohlédnout a vyzkoušet, toto právo automaticky neplatí. Jaké podmínky si stanoví, záleží na konkrétním prodejci. Může se stát, že vám lhůta na vrácení vypršela – v takovém případě můžete věc prodat na bazaru. Zkuste třeba Bazoš.cz a v případě oblečení a doplňků Vinted.cz.

Jak zhubnout? Odlehčete jídelníček

Střídmější jídelníček po Vánocích nikdy nikomu neublížil. Neznamená to, že se musíte mučit drastickými dietami, to rozhodně ne. Doporučujeme však vařit spíše lehká bezmasá jídla a omezit sladkosti. Maso a cukrovinky patří mezi nejdražší potraviny a odlehčí nejen vaší peněžence, ale i postavě, která během svátků nabrala kila navíc. Zařaďte zeleninu a místo masa vyzkoušejte veganské tofu nebo seitan. Do práce si noste krabičky. V dnešní době vyjde polední menu v průměru na 130 Kč bez nápoje. To znamená, že pokud se takto v práci stravujete každý den, obědy vás vyjdou na cca 2 600 Kč měsíčně. Proveďte důkladnou revizi spíže, lednice a mrazáku. Z konzerv tuňáka, balíčku kuskusu a mražené kukuřice snadno a rychle vykouzlíte chutné jídlo pro celou rodinu. Za chvíli nás také čeká oblíbený suchý únor. Možná stojí za zvážení, zda si po vánočních návštěvách a silvestrovských oslavách naordinovat i suchý leden.

Zrevidujte pravidelné platby

Tarif s neomezenými daty, měsíční členství ve fitku nebo kabelová televize se stovkou zahraničních kanálů. Jste převážně na wifi a častěji se hýbete na vzduchu než mezi čtyřmi zdmi? Pak se vám tyto služby zrovna dvakrát nevyplatí. Projděte si všechny své pravidelné výdaje a zvažte, jestli všechny služby, za které platíte, skutečně využíváte. Právě účty za telefon nebo internet tvoří v rodinném rozpočtu nemalé částky. Pokud se vám zdá, že platíte víc, než musíte, zkuste si vyjednat výhodnější podmínky. V případě, že se s poskytovatelem nedomluvíte, zvažte, jestli není na místě změna.

Ušetřete za vodu a elektřinu. Nejen v kuchyni

Jak ušetřit za vodu? Při mytí zubů nenechte vodu puštěnou proudem a místo vany si dejte sprchu. Po jídle myjte nádobí hned, hrnce nechte odmočit. Zaschlé nádobí totiž budete mýt mnohem déle. Zvažte, zda by se vám z dlouhodobého hlediska nevyplatila myčka, protože ta má menší spotřebu vody. Vodu zkuste i recyklovat. Například vodu použitou na omývání ovoce a zeleniny použijte na zalévání pokojových rostlin. Při vaření používejte pokličky. Urychlí vaření a sníží spotřebu až o 30 %. Pokud máte elektrický sporák, vypněte jej chvíli před koncem, zbytkové teplo vaše jídlo bez problémů dovaří. Vodu na brambory a těstoviny ohřejte v rychlovarné konvici. Je to rychlejší a úspornější než zdlouhavé vaření vody na sporáku. Co se spotřebičů týče, nejvíce energeticky náročná je pračka a lednička. Staré chladničky mají spotřebu elektrické energie třikrát až čtyřikrát vyšší než nové. Je proto namístě zvážit, jestli není načase tyto spotřebiče v domácnosti vyměnit.

Vytápějte jen na 18 až 20 stupňů

Češi jsou známí tím, že přetápějí. Průměrná teplota, kterou mají ve svých domech a bytech, je 24 stupňů, což není ekonomické, ale ani zdraví prospěšné. Inspirujte se v jiných evropských zemích, kde pokojové teploty obvykle nepřesahují 18 až 20 °C. Raději si oblékněte vrstvu navíc a nazujte teplé přezůvky. Uvidíte, že vám bude příjemně. Méně stupňů je lepší udržovat zejména v noci pro kvalitní a klidné spaní. Teplota by měla dosahovat o 3 až 4 °C méně než během dne. V koupelně je vhodné udržovat teplotu o trochu vyšší, zatímco na chodbě, ve spíži nebo právě v ložnici to není třeba.

Máte obavu, že se dostáváte do dluhové pasti? V případě, že vlastníte nemovitost, s oddlužením vám pomůžeme.