5 mýtů o solární energii, kterým nemusíte podlehnout

Telefon
+420 602 543 222 Volejte zdarma 7:00 - 15:30

Slyšíte o nich z médií, možná už si je nainstalovali vaši sousedé. Solární panely zažívají boom. Obzvlášť letos, v souvislosti s rekordně drahými energiemi. Současně se ale vyrojila řada mýtů a polopravd, které se snaží lidi od investice do solární energie odradit. Jaké to jsou? Detailně jsme rozebrali 5 nejčastějších, které na internetu a mezi lidmi kolují.

5 mýtů o solární energii, kterým nemusíte podlehnout

1. Poruchy, nespolehlivost a nízká životnost

O solární panely je občas potřeba se starat. Stejně jako o další části domu. Častá poruchovost nebo nespolehlivost jsou ale čisté fámy. Platilo to možná o počátcích solární energie, dnes jsou ale rodinné fotovoltaické elektrárny vyrobené z moderních materiálů, které jsou odolné a spolehlivé. Zpravidla jsou potažené samočistící vrstvou, která odpuzuje prach a jiné nečistoty, které by mohly snižovat jejich účinnost. Stačí pak jeden vydatný déšť a solární panely jsou opět jako nové. Pokud si je necháte nainstalovat odborníkem, není třeba se obávat ani elektrotechnických poruch. Elektrárny jsou navíc dnes už při výrobě mezinárodně testovány na vysokou zátěž – odolají prudkým změnám počasí a dokonce i kroupám. Není třeba se bát ani extrémních případů. Pojišťovny už dnes zpravidla berou solární panely na střeše jako běžnou součást nemovitosti a nemají problém s jejich pojištěním. Bát se nemusíte ani drahých výměn. Moderní panely mají životnost až 40 let. Jejich účinnost přitom klesá maximálně o 0,7 % ročně. 

2. Nejistá finanční návratnost

Pořízení a instalace fotovoltaických panelů už dnes není záležitost pouze pro bohaté. U běžného rodinného domu se jedná o investici od 140 do 200 tisíc. Obrovskou výhodou při ale je, že státní pokladna a Evropská unie nabízejí na solární elektrárny štědré příspěvky. V Relivu vám dokážeme garantovat proplacení až 50% dotace. Reálně tedy z vlastního rozpočtu utratíte desetitisíce. Sami si můžete spočítat, že při současných cenách elektrického proudu z běžné sítě se vám tyto prostředky vrátí během velmi krátké doby – podle množství spotřeby i v řádu jednotek let. Díky přizpůsobujícím se zákonům už navíc odpadává otravné papírování. Ubylo razítek i čekacích lhůt na připojení.

3. V zimě to nefunguje 

Fyzika je neoblomná. Solární elektrárna funguje na sluneční záření a toho v zimě není tolik, jako v létě. To ale ještě neznamená, že vám solární panely nebudou několik měsíců v roce k ničemu. V prosinci a lednu výkon průměrné fotovoltaické elektrárny klesá zhruba na třetinu. Elektřinu tak stále vyrábí, i když méně. “Slabé” období je ale poměrně krátké. Výrazně výkon klesá až v listopadu, v březnu se naopak začíná vracet k maximu, kterého zpravidla dosáhne už v dubnu. Stále tak máte k dispozici zhruba 5 měsíců maximálního výkonu, a další 4 měsíce 70-90 % výkonu. Pokud nemáte elektrické topení, které je obecně velmi neekonomické, stále budete podstatně šetřit. Zimní výkon solárních panelů například stačí k provozu tepelného čerpadla nebo velké části běžné spotřeby (svícení, lednička). V zimě navíc především u rodinných domů odpadá sezónní spotřeba v podobě klimatizace, závlah a údržby bazénů. 

4. Nemám to jak využít

Říkáte si Ráno odjedu do práce, a když se večer vrátím, už se stejně stmívá. Jak vůbec solární panely využiju? 

I na to už mají moderní technologie odpověď. K solárním panelům si většina zákazníků pořizuje akumulátory – baterie, umístěné na pozemku nemovitosti, které umožňují využívat elektrický proud ze slunce i po setmění. Je nutné si taky uvědomit, že největší spotřebu domu tvoří bazální spotřebiče, které běží neustále, bez ohledu na to, jestli jste zrovna doma nebo v práci. Např. lednička, mrazák, tepelné čerpadlo. Inteligentní spotřebiče navíc dnes umožňují plánování výkonu i na dálku. Není tak problém si nastavit pračku se sušičkou tak, že svůj díl práce vykonají i v době vaší nepřítomnosti – např. přes poledne, kdy je výkon fotovoltaiky největší. 

 

5. V bytě se mě fotovoltaika netýká

Nemáte rodinný dům a doteď jste o solární elektrárně vůbec neuvažovali? Chyba. Právě obrovské nevyužité plochy střech bytových domů jsou k instalaci fotovoltaických elektráren ideální. Zatím je jediný problém s jejich legálním připojením. Řešeno lidovým pořekadlem – jde to, ale dře to. Psali jsme o tom v jednom z našich minulých článků. Stát ale chystá změnu zákona, která má v průběhu roku 2023 celý proces přihlašování výrazně zjednodušit prakticky na úroveň rodinných domů. A to bez doposud nutné licence na elektrárny s vysokým výkonem. Nová legislativa taky umožní jednoduše rozpočítávat spotřebu mezi byty, které proud ze slunce opravdu využívají. Fotovoltaiku tak nemusejí využívat všichni. Stejně jako v případě rodinných domů nové technologie počítají i s akumulátory v bytovkách. Využívat solární elektřinu je tak možné i v noci. 

Uvažujete nad vlastní fotovoltaickou elektrárnou? Chcete ročně ušetřit až desítky tisíc korun? Obraťte se na Relivo. Solární panely vám zařídíme na klíčbez průtahů. Vyřídíme za vás veškeré formální náležitosti, zajistíme dotaci a dokonce vám garantujeme její proplacení. Podrobnosti najdete tady nebo nám rovnou zavolejte a zeptejte se na vše, co vás zajímá. Začněte nanovo