Úroky z hypoték jsou nejdražší za 20 let. Čechy to neodrazuje.

Telefon
+420 602 543 222 Volejte zdarma 7:00 - 15:30

Když se v roce 2015 svět otřepal z největší ekonomické krize za desítky let, nikoho by nejspíš ani nenapadlo, že se za pár let vrátíme tam, kde jsme byli před ní. Je rok 2022 a úroky hypoték, tehdejší hlavní spouštěč zmíněné krize, jsou opět v nebeských výšinách. Lidi to od nákupu nemovitostí ale stále neodrazuje.

Úroky z hypoték jsou nejdražší za 20 let. Čechy to neodrazuje.

Česká bankovní asociace přišla po prvním letošním čtvrtletí se zajímavým průzkumem. Z něj vyplývá, že o hypotéce stále uvažuje 13 % lidí. To je stejné číslo, jako jsme viděli loni. Úroky přitom od loňského jara prudce vzrostly. Z 2,4 % na dvojnásobek. Letos činí zatím průměrná úroková sazba 4,8 % a kvůli zásahům České národní banky nejspíš brzy překoná hranici pěti procent. 

To ale není vše. Dalším tržním paradoxem je rostoucí cena nemovitostí. Za poslední rok podle odhadů realitních kanceláří vzrostla průměrná cena domů a bytů v Česku o 19 %. Pro ilustraci – pokud vlastníte průměrný dvoupokojový byt ve větším městě, pak jste ještě loni vlastnili hodnotu zhruba 5 milionů. Letos už je to 6. 

Paradox na trhu s bydlením

Podle základních ekonomických pouček by měly tyto ukazatele znamenat přesný opak toho, co se děje teď. Počet zájemců o koupi nemovitostí by měl klesat. Ale to se neděje. Proč lidi neodrazují astronomické ceny nemovitostí, ani nejvyšší úrokové sazby hypoték od roku 2001? 

Odpověď můžeme hledat na více frontách: 

  • Inflace (stagflace)
  • Málo se staví
  • Česká mentalita

Pojďme si výše zmíněné důvody podrobněji rozebrat. Začněme důvodem hlavním. A tím je pomalu se vynořující druhá finanční krize tohoto tisíciletí. Inflace, respektive stagnace.

Rostou ceny, mzdy zůstávají stejné

Že je inflace růst cen (zboží i práce) ví snad každý. Co ale znamená poslední dobou tolik skloňovaná stagflace

Je to podobný ekonomický trend, ale pro peněženky průměrného Čecha daleko horší. Stagflace znamená, že ceny rostou, zdražuje se jídlo, nájem i energie, ale cena práce zůstává stejná. Zaměstnavatelé svým zaměstnancům nezvyšují jejich mzdy alespoň na úroveň předchozího roku (nedorovnávají inflaci). Tedy – lidé reálně chudnou. Za snahou koupit si byt nebo dům, i když na to nemám, může stát snaha tuto zoufalou situaci alespoň trochu zmírnit. 

V Česku se nestaví

Zvlášť v metropolích jako Praha, Brno, následovaných krajskými městy typu Hradec Králové nebo České Budějovice, poptávka po nemovitostech výrazně převyšuje nabídku. Ano, souvisí to i s tradiční urbanizací, tedy stěhováním lidí do čím dál větších měst. Ale hlavně je to tím, že se jednoduše málo staví. Konkrétně Praha a Brno stále nemají schválené nové územní plány. 

Za posledních 30 let je jen málo míst, kde vyrostlo větší sídliště, s rozšiřováním měst kvůli odporu místních komunální politici moc nepočítají a developerské projekty se zdají být zdlouhavým problémem. Stavebníci taky viní špatné zákony a nesmírně náročné byrokratické procesy při schvalování staveb. 

Chceme bydlet ve vlastním za každou cenu

Dokážete si představit bydlet celý život v nájmu? Pokud ne, pravděpodobně nejste Rakušan, Němec ani Francouz. V západní Evropě bydlí ve vlastním méně než polovina obyvatel. Jednak jsou tamní domy a byty velmi drahé, jednak tamní vlastníci platí celkem vysoké daně, hlavně se tam ale stalo standardem poměrně levné nájemní bydlení

Třeba ve Vídni bydlí v nájmu dokonce okolo 75 % obyvatel metropole. Většina z toho jsou městské byty s výrazně regulovaným nájmem. V Česku (a obecně ve východní Evropě) je trend opačný. Tři čtvrtiny Čechů vlastní nějakou nemovitost. Ještě markantnější je to v sousedním Slovensku, kde v nájmu bydlí pouze zhruba desetina populace.

 

Vlastnické bydlení v jednotlivých státech Evropy (v procentech). Vlastnické bydlení v jednotlivých státech Evropy (v procentech).

Několikrát ročně se v článcích o hypotékách a cenách nemovitostí objevují na slovo vzatí odborníci, kteří předpovídají pád vlastnického bydlení. Už minimálně 5 let říkají, že je trh „přepálený“ a že cena nemovitostí začne klesat nebo se její růst aspoň zastaví. Se stejnou vervou ti samí experti předpovídají razantní úbytek zájmu o hypotéky. Ani jedno se zatím nepotvrdilo. Naše předpověď je, že pokud se výrazně nezmění faktory popsané v tomto článku, nezmění se ani neutěšená situace na trhu bydlení. 

Vlastníte byt a máte finanční problémy? Umíme vám pomoci, aniž byste přišli o střechu nad hlavou. Kontaktujte nás a brzy se vám bude volněji dýchat.