Marek Lipka: Dáváme šanci na nový začátek

Telefon
+420 774 482 383 Volejte zdarma 7:00 - 15:30

S jednatelem společnosti Relivo Markem Lipkou jsme si povídali o tom, na co si lidé v Česku nejčastěji půjčují a jak se udržovat ve finanční kondici. Dostali jsme se i na téma Milostivého léta, oddlužení, a dokonce i fotbalu.

Marek Lipka: Dáváme šanci na nový začátek

Jak vás napadlo firmu založit? Pamatujete si na den, kdy vznikla?

V oblasti realit se pohybuji od roku 2008. Po celou dobu jsem se setkával s klienty, kteří se dřív nebo později dostávali do existenčních problémů. Bohužel spousta z nich o nemovitost skutečně přišla, a to ať už vlastní vinou, nebo chybou spoluvlastníků nemovitosti. V roce 2017 jsem se rozhodl spolu s dalším obchodním partnerem rozjet společnost Relivo. Na základě předchozích zkušeností jsme začali pomáhat lidem, kteří přicházeli o střechu nad hlavou, případně měli problémy se zadluženými spoluvlastníky nemovitostí.

Co patří mezi základní pilíře, na nichž filosofie společnosti Relivo stojí?

Na to existuje jednoduchá odpověď. S klientem jednáme vždy na rovinu, nabízíme mu jen reálné možnosti řešení a základem je samozřejmě kvalitně odvedená práce od A do Z. Dáváme lidem šanci na nový začátek. Může to znít jako klišé, ale v našem případě to tak doopravdy je. Protože lidé, kteří jsou v dluzích, naději často už nevidí.

Jak dlouho společnost funguje? Co vše se za tu dobu změnilo?

Společnost Relivo zahájila činnost v roce 2017. V začátcích jsem veškerou práci zastával sám. V roce 2018 se tým rozšířil o 6 terénních pracovníků v různých krajích. O dva roky později k nám coby vedoucí kanceláře nastoupila kolegyně Petra. Velký nárůst jsme zaznamenali v roce 2021, kdy přibylo dalších 30 externích spolupracovníků operujících po celé Moravě a na Vysočině. Aktuální počet spolupracujících terénních pracovníků je celkem 36. Za celé období se samozřejmě měnil systém práce v celém kolektivu. Hlavní kancelář připravuje základní podklady pro lidi z terénu, kteří navštěvují dané klienty přímo v jejich bydlišti. Vše se snažíme řešit moderními technologiemi.

„Přibližně 46 % exekucí je vydáno na částky do deseti tisíc korun. Lidé dnes chtějí mít všechno hned.“

Na co si lidé půjčují nejčastěji?

Přibližně 46 % exekucí je vydáno na částky do deseti tisíc korun. Jedná se ve většině případů o vymáhané pohledávky za výživné, pokuty za jízdu městskou hromadnou dopravou bez jízdenky nebo nakoupenou elektroniku. Problém je v tom, že lidé dnes chtějí mít všechno hned. To je samozřejmě dáno životním stylem konzumní společnosti. Díky přísnějším podmínkám, které nebankovní společnosti musí při poskytování půjček dodržovat, je dnes situace o něco málo lepší. Dřív si totiž mohl vzít půjčku opravdu kdokoliv, aniž by musel prokazovat svůj příjem. Takže ano, zadlužení se v mnohých případech předejít dá.

Jak tedy můžeme dluhům a exekucím efektivně předcházet?

Naučte se nákupy rozvažovat a nejednat impulzivně. Klaďte si otázky: Stojí mi za to jezdit bez platné jízdenky? Je nutné si kupovat věci, na které nemám? Musím si pořizovat nejnovější model telefonu, když ten starý bez problémů funguje? Potřebuji si brát půjčku na to, abych svým blízkým nakoupil vánoční dárky v hodnotě tisíců nebo desetitisíců korun? A tak bych mohl pokračovat dál. Každý by měl mít k dispozici finanční rezervu ve výši trojnásobku měsíčních výdajů. Nadstandard v podobě dovolené u moře, večeří v restauracích nebo značkového oblečení kupujte za ušetřené peníze. Pokud si opravdu potřebujete půjčit, tak jen na věci, které jsou pro život nezbytné. Tím mám na mysli například hypoteční úvěr na nákup nemovitosti.

„Každý by měl mít k dispozici finanční rezervu ve výši trojnásobku měsíčních výdajů.“

Když se někdo do dluhů přece jen dostane, jak má ideálně postupovat?

Zde je potřeba říci jednu důležitou věc. Nikdy nevyhazujte úřední dopisy a hlavně si je vyzvedávejte na poště. Exekutor nebo příslušný úřad dopis týkající se dluhů odesílá vždy doporučeně. I když si jej nevyzvednete, je doručen takzvanou fikcí. To znamená, že je obsílka automaticky považována za vyzvednutou po 14 dnech, kdy na poště leží nevyzvednutá. Pokud jste tak neučinili nebo doporučené dopisy si nemohli vyzvednout, exekuce lze zpětně dohledat na Centrální evidenci exekucí. Zde si zadáte své jméno a rodné číslo. Kompletní výpis všech exekucí je ale bohužel zpoplatněn. Jakmile získáte výpis, zjistíte veškeré vedené exekuce, který exekutor vymáhá, spisovou značku, věřitele a částku jistiny, kterou věřitel přihlásil, pak můžete začít jednat.

Pomáháte lidem i s exekučními dražbami?

Ano, pomáháme. Relivo nabízí službu Koupit podíl. Nabízíme kompletní servis v průběhu celé dražby. To znamená od vyvolání dražebního jednání na spoluvlastníka až po konečný převod nemovitosti na klienta včetně výmazu všech právních vad.

Jak vnímáte Milostivé léto, využilo ho hodně lidí?

Milostivé léto byl velmi dobrý nástroj, jak se zbavit dluhů. Bohužel jej moc lidí nevyužilo. Dle mého názoru většina klientů nemá dostatek informací, případně mají dluhy, které nejsou schopni uhradit. I proto rozjedeme bezplatnou poradnu pro klienty, jichž se Milostivé léto týká. Budeme zákazníky provádět celým procesem a pomáhat jim přichystat a správně vyplnit všechny potřebné dokumenty, aby jim mohly být dluhy odpuštěny.

„Díky věkové rozmanitosti týmu se nám tu schází jak generace Husákových dětí, tak Mileniálů.“

Co vás na branži a vašem povolání baví nejvíc?

Nejvíce mne baví práce s klienty a samozřejmě výsledek, ke kterému se ve většině případů dostaneme. Samozřejmě, že jsou lidé různí a jednání s některými je složité. Ale pokud je na obou stranách vůle, jsem toho názoru, že jde vše.

Čeho si na svém týmu ceníte?

Jsem rád, že se náš tým snaží neustále posouvat kupředu a zdokonalovat. Jsme v době, kdy je vše mnohem rychlejší než v minulosti. Technologie se mění, rychlost reakce musí být díky tomu taky mnohem rychlejší. Náš tým je věkově i povahově poměrně rozmanitý. Díky tomu se nám schází názory jak generace Husákových dětí, tak Mileniálů, což je velmi obohacující.

A na závěr otázka na tělo. Co děláte, když zrovna nepracujete?

Nejraději aktivně odpočívám se svou rodinou. Jsem velkým fanouškem fotbalu, obzvlášť anglické ligy, a jednoho nejmenovaného klubu v Ostravě, odkud pocházím. Miluju taky lyže a hory.