Dvakrát a dost. Milostivé léto si zopakujeme, zřejmě naposledy.

Telefon
+420 774 482 383 Volejte zdarma 7:00 - 15:30

Je to tady. Jen chvíli po skončení jedné z nejúspěšnějších akcí na oddlužení přicházejí informace o prodloužení Milostivého léta. Podle předběžných odhadů využily odpuštění úroků a penále v exekučních řízeních desítky tisíc lidí. Po původně plánovaných obcích a státních podnicích se zapojil i soukromý sektor. Nejinak tomu bude i u „druhé vlny“ Milostivého léta. Startovat by měla v září.

Dvakrát a dost. Milostivé léto si zopakujeme, zřejmě naposledy.

„Symbolem Milostivého léta je srdce. I v Relivu máme srdce a rádi pomáháme – třeba s vyplněním dokumentů zdarma.“

 

Jana dluží přes půl milionu. K dluhu přitom přišla docela nevinně. Její manžel si vzal půjčku v bance a nebyl ji schopný splácet. Nakonec utekl a Janu nechal v problémech samotnou. Ke sto tisícům, které měla původně splatit, přibyly soudní poplatky, úroky, odměna exekutorovi a částka se nakonec vyšplhala na závratných 680 tisíc korun. Se svým příjmem pekařky by Jana dluh nesplatila do smrti. Loni ale přišla skvělá zpráva, která jí navždy změnila život.

 

Odpouští stát, obce i soukromé firmy

 

Se speciální akcí Milostivé léto přišli poslanci. Schválili zákon, který začal s mimořádnými dluhovými odpustky. Podařilo se navíc získat i podporu soukromých firem a společností, které také začaly odpouštět úroky a poplatky, a to dokonce zcela dobrovolně. Milostivé léto jednoduše spočívá v tom, že Janě bude stačit zaplatit původní dlužnou částku (100 tisíc Kč) a zákonný poplatek soudnímu exekutorovi (908 Kč). Zbytek jí banka odpustila. A Jana není zdaleka jediná. 

Milostivé léto oproti svému názvu probíhalo v zimě (respektive od října 2021 do konce ledna 2022). Původně se týkalo hlavně těch, kteří dlužili státu, obcím či veřejným (a veřejnoprávním) organizacím. Dobrovolně se však do akce zapojily desítky soukromých společností a bank po celém Česku. 

 

Teď ale pro lidi jako je Jana přišla další skvělá zpráva. Milostivé léto se bude letos pravděpodobně opakovat. A ti, kteří nestihli své dluhy vyřešit, budou mít od září druhou šanci. Zřejmě poslední na dlouhá léta, jak se shodují politici. 

 

Koho se Milostivé léto týká?

V praxi se často jedná o lidi, kteří dluží např. za pokutu revizorovi, na sociálních či zdravotních odvodech a podobně. Vzhledem k zapojení soukromé sféry ale i klienti vybraných bank či nebankovních organizací. 

Jak na to? Milostivé léto krok za krokem

1)  Pošlete exekutorovi (dopisem nebo datovou schránkou) žádost o vyčíslení dlužné částky (jistiny), náklady exekutora a číslo exekutorského účtu. Žádost nadepište Milostivé léto a nezapomeňte uvést své kontaktní údaje. Pokud máte více exekucí u různých exekutorských úřadů, musíte podat žádost zvlášť každému soudnímu exekutorovi, který dlužnou částku vymáhá.

2) Zaplaťte dlužnou částku (jistinu) včetně nákladů exekutora na ukončení exekuce. V první vlně byl tento náklad stanoven paušálně na 908 Kč.

3) Po zaplacení exekutorovi ho doporučeným dopisem nebo přes datovou schránku informujte, že jste využili Milostivého léta dle části 2, čl. IV, odst. 25, zákona č. 286/2021 Sb. V dopise uveďte datumčástku, kterou jste uhradili. Tím předejdete případných chybám se zaúčtováním vaší platby, které by znemožnily ukončení exekuce, protože exekutor musí částku využít na splacení jistiny a nikoliv jako další splátku.

4) Exekutor by vám měl přibližně do 2 měsíců zaslat písemné vyrozumění.

Nezapomeňte, že druhé kolo Milostivého léta bude sice probíhat až od podzimu, pokud ale dlužíte soukromé společnosti, termíny mohou být jiné (Milostivé léto tam může probíhat i právě teď). 

 

Podle odhadů dluhových poraden využily Milostivého léta desítky tisíc lidí. Za některými z nich se obří dluhy táhly i přes deset let. Nejčastěji se jednalo o zapomenuté pokuty od revizora nebo nezaplacené zdravotní pojištění. Odpouštět ale bylo výhodné i pro samotné věřitele. Stát a soukromé společnosti tím získaly větší šanci na splacení původní jistiny. Psychologové potvrzují, že pokud je dluh (respektive jistina) splatitelný a člověk se zbaví tíživých, často obtížně pochopitelných poplatků navíc, má mnohem větší motivaci dluh splatit. 

 

Ale pozor. Času je poměrně málo. I v další vlně Milostivého léta se počítá s tím, že lhůta vše vyřídit bude tři měsíce. Může se stát (a stávalo se taky v první vlně), že někteří exekutoři budou reagovat na žádost o informace se zpožděním, nebo nebudou odpovídat vůbec. Je tak zapotřebí, aby se lidé do Milostivého léta zapojili co nejdříve. Ideálně, aby první krok, tedy zaslání žádosti exekutorovi, udělali už na začátku Milostivého léta – tedy po 1. září. 

 

„Doporučujeme s žádostmi neotálet. Milostivé léto bude zřejmě na dlouhá léta poslední.“

 

Paní Jana už se příležitosti chopila. Domluvila se na pravidelných splátkách a má naději, že dluh splatí do 5 let a pak už bude bez starostí. Chcete také nadobro vyřešit své finanční problémy, jako se to povedlo paní Janě? Můžete se obrátit i na nás. S vyplněním dokumentů vám rádi pomůžeme. Stačí nás kontaktovat.