Milostivé léto se vrací

Telefon
+420 774 482 383 Volejte zdarma 7:00 - 15:30

Poslanci schválili zákon, díky kterému si zopakujeme úlevy z dlužných úroků a poplatků u exekucí. Že k tomu nejspíš dojde, jsme psali už na jaře. Týká se těch, kteří dluží státu a veřejným institucím, a platit bude 3 měsíce - od září do listopadu. Nachystejte se na Milostivé léto už teď.

Milostivé léto se vrací

Co se změnilo

 

Milostivé léto byl loňský unikátní projekt státu, který nabídl odpustky poplatků a úroků v exekučním řízení všem, kteří mu dlužili. Měl však jeden háček – nelíbil se exekutorům. Těm totiž podle jejich názoru stanovil příliš nízké odměny. Přitom komunikace s exekutorem je v Milostivém létě nezbytná. Poslanci letos slíbili nápravu. Už by se tak nemělo stát, že exekutor proces cíleně zdrží, aby na úlevu dlužník nedosáhl. 

 

Významná změna tedy přichází v podobě zákonné 15 denní lhůty, ve které musí exekutor odpovědět dlužníkům na dotaz, kolik vlastně dluží. Na druhou stranu se jim zvedne odměna na dvojnásobek. 

 

Co dále platí

 

Milostivé léto se týká všech, kteří jsou v exekučním řízení kvůli dluhu u státu. To se týká např. lidí, kteří nezaplatili: 

 

  • sociální pojištění (hlavně OSVČ)
  • daně 
  • koncesionářské poplatky (ČT a Českému rozhlasu)
  • jízdné v MHD 
  • obecní poplatky (např. za zvíře nebo odpady)
  • pokutu
  • elektřinu (u ČEZu)

 

Stát se to může každému z nás. Někdy prostě zapomeneme nebo jednoduše nemáme peníze. Z dluhu pár tisíc nebo dokonce jen pár stovek se kvůli úrokům z prodlení, exekučním poplatkům a dalším mohou stát pro někoho likvidační statisíce. Milostivé léto je šance, jak z toho ven. Dlužník zaplatí původní dlužnou jistinu v exekučním řízení a jednorázový poplatek exekutorovi (1815 Kč paušálně), vše ostatní mu stát promine. 

Jak postupovat

 

1)  Pošlete exekutorovi (dopisem nebo datovou schránkou) žádost o vyčíslení dlužné částky (jistiny), náklady exekutora a číslo exekutorského účtu. Žádost nadepište Milostivé léto a nezapomeňte uvést své kontaktní údaje. Pokud máte více exekucí u různých exekutorských úřadů, musíte podat žádost zvlášť každému soudnímu exekutorovi, který dlužnou částku vymáhá.

2) Zaplaťte dlužnou částku (jistinu) včetně nákladů exekutora na ukončení exekuce. 

3) Po zaplacení exekutorovi ho doporučeným dopisem nebo přes datovou schránku informujte, že jste využili Milostivého léta dle zákona. V dopise uveďte datumčástku, kterou jste uhradili. Tím předejdete případných chybám se zaúčtováním vaší platby, které by znemožnily ukončení exekuce, protože exekutor musí částku využít na splacení jistiny a nikoliv jako další splátku.

4) Exekutor by vám měl přibližně do 2 měsíců zaslat písemné vyrozumění.

Začněte s Milostivým létem už v létě

 

Odborníci na dluhy i politici se shodují, že první vlnu Milostivého léta mohlo využít daleko víc lidí. Nakonec se zapojilo jen 15 tisíc žadatelů se zhruba 50 tisíci jistinami. Částečně to přisuzují zmatkům a slabé komunikaci, částečně nepochopením lidí. Spousta dlužníků ale jen zkrátka promeškala poměrně krátký, tříměsíční termín. I my v Relivu proto doporučujeme, abyste tentokrát začali řešit Milostivé léto včas. Podklady si můžete nachystat už teď

 

Milostivé léto pro ostatní dlužníky

 

Zopakujme si to raději ještě jednou. Milostivé léto, které odhlasovali zákonem poslanci, platí jen u dluhů státuveřejným institucím. Znamená to, že kdo dluží soukromému subjektu, má smůlu? Ne úplně. K Milostivému létu se už loni dobrovolně přidaly desítky bank, spořitelen, pojišťoven a dalších soukromých firem. Uvědomily si, že je to nejsnadnější cesta, jak vymoci alespoň původní dluh od lidí, kteří by jinak prostě nezaplatili. V Milostivém létu tyto subjekty pokračovaly i po skončení oficiálního, státního projektu a některé už oznámily i další prodloužení – např. banka Moneta. 

Nejste si jistí, jestli Milostivé léto pomůže právě vám? Navštivte web relivo.cz. Když nám zavoláte nebo na sebe necháte kontakt, v Relivu vám pomůžeme. S poskytnutím potřebných informací, nebo třeba s vyplněním složitých formulářů. Začněte nanovo.