Jak nepřijít o peníze v inflaci

Telefon
+420 602 543 222 Volejte zdarma 7:00 - 15:30

Ceny na trhu rostou, zdražují energie i potraviny a běžný člověk se ptá – a co moje úspory? Způsobů, jak dopady inflace ztlumit, naštěstí existuje celá řada. Přinášíme vám jejich krátké shrnutí.

Jak nepřijít o peníze v inflaci

Schováváte peníze doma pod matrací? Pak vaše drahocenné úspory pomalu, ale jistě mizí v nenávratnu. Na vině však nejsou lupiči, nýbrž nenechavá inflace, která z vašich peněz každoročně ukusuje několik procent jejich hodnoty. Inflace, čili růst cen v ekonomice, vede k tomu, že si za stejné množství peněz reálně koupíte stále méně a méně zboží. Aby se vás její vliv dotknul co nejméně, vyplatí se peníze chytře uložit či investovat. Jaké máte možnosti?

Bankovní účet

Držení peněz na běžném účtu vás vyjde při aktuálních podmínkách téměř nastejno jako varianta s matrací. Některé banky vám navíc k prakticky nulovému úroku „nadělí“” ještě poplatek za vedení účtu.

Se spořicími účty není situace bohužel o moc růžovější. Pravda je, že vaše vklady zhodnocují za minimálního rizika a peníze můžete také poměrně snadno vybrat. Aktuálně nabízené úrokové sazby, které se pohybují v řádu 0,4 až 1,7 % p. a., však zdaleka nepokryjí ani inflaci.

Termínované vklady

O něco zajímavější možnost uložení peněz představují termínované vklady, u kterých se roční úroková sazba pohybuje od 1 do 3 %. Jde v zásadě o zvláštní druh spoření, který se od klasického spořicího účtu liší lepším úrokem – ten však stále reálně nepokrývá ani inflaci. Na rozdíl od spořicího účtu jsou také vaše peníze na účtu vázány po dobu několika let. Vybrat se sice dají, ale většinou za cenu sankcí ze strany banky.

Akcie a dluhopisy

Spoření je sázka na jistotu, ale nijak závratně na něm nevyděláte. Investice naproti tomu nabízejí zajímavější výnos, ovšem za cenu vyššího rizika. Obecně platí, že čím delší časový horizont, případně větší riziko, tím vyšší bývají možné výnosy.

Velmi populární jsou investice do cenných papírů, zejména dluhopisů a akcií. Dluhopisy si můžete představit jako formu půjčky. Koupí dluhopisu poskytnete své peníze na určitou dobu vydavateli dluhopisu, tedy státu nebo firmě, který dluhopis vydal. Ten se zavazuje, že vám po uplynutí sjednané doby vrátí vaše peníze, a navíc vám bude po určitou dobu vyplácet odměnu v podobě úroků. Na účet vám tak pravidelně zasílá domluvenou částku, která nezávisí na zisku firmy. Dluhopisy jsou také oproti akciím méně rizikové – obzvláště pak ty státní.

Akcie, tedy podíly na akciové společnosti, přináší dlouhodobě nejvyšší zhodnocení vložených peněz. Jako akcionář totiž vyděláváte nejen na pravidelném výnosu, tj. dividendách, které odráží zisk firmy, ale i na samotné hodnotě akcií. Ta totiž v případě, že firma prosperuje, stoupá. Investice do akcií s sebou ale nese také vyšší rizika. Hodnoty akcií totiž často kolísají a dividendy získáte jen v případě, že „vaše“ firma prosperuje. Což znamená, že se váš výdělek odvíjí od situace v podniku i na finančních trzích. Pokud plánujete koupi akcií, vyplatí se tedy tržní situaci bedlivě sledovat.

Investice do cenných papírů vás láká, ale nevíte, jak začít? Využijte podílové fondy pod správou investičního specialisty. Ten za vás investuje vložené prostředky do portfolia cenných papírů a dohlíží na jejich zhodnocování. Vy se tak nemusíte téměř o nic starat.

Další typy investic

V posledních letech si velkou oblibu získaly také kryptoměny, tedy určité elektronické peníze, které nepodléhají žádnému státu. Ty nové investory lákají na příslib zajímavého výnosu. Pravda je, že mnoho kryptoměn svou hodnotu v poměrně krátkém období umí i znásobit. Ale pouze za cenu následného prudkého pádu. Podobné kolísání hodnoty není ve světě kryptoměn bohužel nic neobvyklého. Pokud tedy nefandíte adrenalinovým sportům, radíme investovat spíše jinde.

Za zkoušku stojí také investice do různých komodit, jako jsou drahé kovy, káva či olej. S cennými surovinami se obchoduje již tisíce let. A vyplatit se může i dnes. Především drahé kovy mají tu výhodu, že jejich hodnota časem neklesá, takže vlastně chrání vaše úspory před inflací. Vydělat na trhu s komoditami ovšem není jednoduché, proto se investoři často obracejí na prostředníky – brokery či podílové fondy.

Peníze se vyplatí uložit také do nemovitostí, jejichž cena rovněž časem stoupá. Poslední dobou navíc nemovitosti zdražují opravdu prudce, investoři tedy mohou zřejmě očekávat zajímavé výnosy i v budoucnu.

Poohlížíte se po nemovitosti? Prohlédněte si jejich aktuální nabídku!