Bojíte se účtu za topení? 5 rad, jak ještě před sezónou nahradit drahý plyn.

Telefon
+420 602 543 222 Volejte zdarma 7:00 - 15:30

Už loni řadě z nás dražší účty za elektřinu přidělaly vrásky. Po únorové invazi Ruska na Ukrajinu se ale ceny energií vyšplhaly nad únosnou mez. Vytopení rodinného domu může letos Čechy přijít až na desítky tisíc korun navíc. A to není všechno. Ukazuje se, že Rusko je připraveno nám plyn přestat dodávat úplně. Jak z toho ven? Odborníci napříč obory se shodují - jediná šance, jak ušetřit nebo dokonce v zimě nezmrznout, je zbavit se plynu úplně. My vám v následujících odstavcích poradíme, jak na to.

Bojíte se účtu za topení? 5 rad, jak ještě před sezónou nahradit drahý plyn.

1) Tepelné čerpadlo

 

Jednorázově jde rozhodně o největší investici. Tepelná čerpadla pro rodinný dům začínají na 120 tisících a pokračují až na částku 1,5 milionu za čerpadla pro bytový dům. Výrobci slibují razantní úsporu nákladů. A to až polovinu oproti vytápění plynem. Ještě před dvěma lety byste potřebovali kalkulačku, tužku, papír a složité propočty. Dnes si můžeme říct, i bez velké matematiky, že při současných cenách plynu se investice může vrátit mnohem dříve než za deset, patnáct let, jak udávají výrobci. Avšak pozor! Na pořízení tepelného čerpadla můžete získat i dotaci. 

2) Kotel na tuhá paliva

 

S trochou nadsázky – pokud to hoří, dá se tím topit. Možností výběru mezi tuhými palivy je nepřeberně. Dřevo, pilinové brikety a pelety, dokonce i ekologicky nepopulární hnědé uhlí. Na výměnu kotle přiděluje stát prostřednictvím krajů tzv. kotlíkové dotace. Pokud jste nízkopříjmová domácnost, proplatí dokonce až 95 % nákladů. Pospěšte si, sběr žádostí probíhá (odlišně v každém kraji) od června do srpna. Nevýhodou samozřejmě je, že musíte mít pevná paliva kde skladovat. U městského bytu je to neřešitelný problém. U rodinného domu se ale nějaké místo vždycky najde. 

3) Solární systémy

 

Plyn není jediná energie, jejíž cenu ruská agrese vystřelila do rekordních výšin. Krize na trhu s elektřinou byla patrná už před válkou, teď se očekává další prudký nárůst cen. Důvod je nasnadě – část elektráren v Česku i u našich sousedů funguje na zemní plyn. Očekává se, že lidé nahradí vytápění plynem právě elektřinou, což způsobí větší poptávku na trhu. Přemýšlejte tak i o poměrně jednoduchém řešení energetické krize díky solárním panelům. Prodávají se i jednoduché malé panely určené na balkony bytovek a paneláků. Nejvíc ale ušetříte, pokud máte samostatný rodinný dům. Panely výrobci doporučují umístit na jižní stranu střechy tak, aby příjem slunečních paprsků byl co nejintenzivnější. Logicky ale musíte počítat s jejich největší účinností přes léto. V zimním období, kdy budete topit více, bude bohužel účinnost panelů nejnižší. I tak se ale jedná o úsporné řešení a dodá vašemu obydlí jistou dávku energetické soběstačnosti.

4) Zateplení stavby

 

Stejně jako u předchozích řešení musíte i u zateplení stavby dát pozor na dodací lhůty. Poptávka po zateplení v souvislosti s vypuknutím války na Ukrajině rapidně vzrostla a na pracovníky stavební firmy si tak počkáte v průměru i několik měsíců. Ideální je zařídit si rekonstrukci už teď v létě. Finančně vyjde ze všech řešení nejlépe. Pokud se rozhodnete pro polystyren, vyjde vás plus mínus na 1000 Kč za metr čtvereční. Rozhodnete-li se pro minerální vatu, nachystejte si až o pětistovku víc. Úspora energií je pak značná. Dodavatelé uvádějí až 50 %, reálně to bude spíš okolo jedné třetiny. Pokud už měníte fasádu, doporučujeme zároveň i výměnu oken. Obzvláště, pokud máte okna stará, dřevěná. Plastová okna totiž dokážou k úspoře zateplením přidat další desítky procent. 

5) Indukční vaření 

 

Pokud doma neprovozujete profesionální kuchyni nebo neživíte desetičlennou rodinu, za provoz plynového sporáku moc neutratíte. Přesto se nevyplatí platit za plyn jen kvůli vaření. Pokud rušíte plynový kotel, uvažujte i o výměně sporáku za elektrický. Dnes už nemusíte spoléhat jen na keramické varné desky, které spotřebují velké množství elektřiny. Na trhu jsou poměrně levné indukční varné desky fungující na podobném principu jako mikrovlnná trouba. Jsou energeticky úsporné a při náhodném doteku se nespálíte. Nejlevnější čtyřplotýnkové indukce seženete už od 4 tisíc korun. 

 

Otočte kohoutkem radiátoru

 

Topit můžete i elektrickými přímotopy nebo elektrickým topením.Ty však svými náklady dosahují v současné době na plynové kotle. K zahození není ani krb, se kterým ale rozhodně nevytopíte celý dům, navíc vám ho obvykle do bytu nikdo nepovolí. Pokud si nemůžete dovolit ani jednu z nabízených možností, nezbyde vám nic jiného, než alespoň stáhnout teplotu o stupeň či dva. Pocitově je rozdíl zanedbatelný, na faktuře ale uvidíte o několik tisícovek méně. Možná se vám to zdá jako radikální řešení, ale pravdou je, že Češi oproti jiným národům své domy přetápějí, což pro ně může být dokonce až nezdravé. Optimální teplota obydlí je v zimě okolo 20–21 stupňů. V českých domech, bytech a kancelářích bývá ale průměrně 24 stupňů. 

Máte z vysokých cen energií těžkou hlavu? Dlužíte plynárnám už za loňskou fakturu a děsíte se té letošní? V Relivu vám pomůžeme. Zavolejte nebo nám napište. Začněte s námi nanovo.